کنتاکتور

کنتاکتور

کنتاکتور CONTACTOR

کنتاکتور یک دستگاه کنترل الکترومکانیکی است که برای ایجاد یا قطع ارتباط بین بار و منبع تغذیه استفاده می شود. استفاده از کنتاکتور برق مشابه رله است. اما دستگاهی که برای برنامه های حمل جریان بیشتر استفاده می شود به عنوان یک کنتاکتور برق و دستگاه مورد استفاده برای برنامه های جریان کمتر با نام رله شناخته می شود.

کنتاکتور برق دارای چندین مخاطب مطابق برنامه و بار است. به طور کلی ، این مخاطبین معمولاً تماس باز (NO) هستند. و از این رو هنگامی که سیم پیچ کنتاکتور خاموش می شود ، بار خاموش می شود. اما کنتاکتور می تواند برای برنامه های کاربردی معمولاً باز و معمولاً بسته طراحی کند. متداول ترین کاربرد کنتاکتور در استارت است که برای روشن و خاموش کردن تجهیزات مانند موتور ، ترانسفورماتور و غیره استفاده می شود. کنتاکتور یک سوئیچ کنترل الکتریکی است که برای تعویض مدار تغذیه استفاده می شود ، شبیه به یک رله به جز در شرایط جریان بالاتر. یک کنتاکتور توسط یک مدار کنترل می شود که سطح توان آن بسیار کمتر از مدار روشن است. کنتاکتورها اغلب برای موتورهای ۱۵۰ اسب بخار استفاده می شوند.

یک کنتاکتور در اصل یک نسخه رله سنگین است ، معمولاً توسط یک مدار کنترل می شود که قدرت بسیار کمتری نسبت به یک مدار روشن دارد. در حالی که نوع خاصی از رله در نظر گرفته می شود ، تفاوت اساسی بین یک رله و یک کنتاکتور این است که از یک کنتاکتور برای برنامه های با ظرفیت حمل جریان بیشتر استفاده می شود ، در حالی که رله ها برای برنامه های با جریان کمتر استفاده می شود.

کنتاکتورهای الکتریکی ما معمولاً با یک تماس معمولی باز (NO) مجهز شده اند و قوس تولید شده در هنگام قطع جریانهای سنگین موتور را سرکوب می کنند. کنتاکتورها می توانند جریانهای بیش از ۵۰۰۰ آمپر و قدرت بالای ۱۰۰ کیلو وات را کنترل کنند. در حالی که انواع مختلفی از کنتاکتورها وجود دارد ، متداول ترین کاربرد بار با جریان بالا است.

مشاوره 09357411184